Zmiany w przepisach o paleniu: Dla niektórych całkowity zakaz, dla innych papierosy na receptę

Pierwsze kroki ku wyeliminowaniu sprzedaży papierosów w tradycyjnych sklepach zostały podjęte. Pojawiły się sugestie, aby zarezerwować sprzedaż papierosów dla osób uzależnionych na receptę lub wręcz zakazać młodszym pokoleniom zakupu tytoniu. Czy to początek końca dla papierosów w Europie? Jakie kroki podejmie Polska w tej sprawie? Regulacje w kraju stają się bardziej rygorystyczne.

Fot. Pixabay/Kraków w Pigułce

Holandia jest prekursorem w zakresie restrykcyjnych przepisów dotyczących papierosów, które mają mocno ograniczyć ich sprzedaż. Od 1 lipca 2024 r. tytoń będzie dostępny jedynie w określonych miejscach. Istnieją również rozmowy na temat wprowadzenia specjalnych zezwoleń dla osób uzależnionych. Niektóre sklepy zdecydowały się już na wycofanie papierosów z oferty.

Europa rozpatruje bardziej rygorystyczne podejście

Inne państwa europejskie również myślą o drastycznych środkach. Islandia kiedyś rozważała całkowity zakaz palenia, ale ostatecznie skupiła się na ograniczeniu miejsc przeznaczonych do palenia. W tym kraju aż 80% ludności nigdy nie próbowało papierosów.

W Nowej Zelandii debatuje się nad zakazem sprzedaży papierosów dla osób urodzonych po 2004 r. Wśród innych propozycji są również ograniczenie ilości nikotyny w papierosach oraz ich wyższe opodatkowanie.

Bhutan jest jednym z krajów z najbardziej surowymi przepisami – zakazał całkowicie palenia i produkcji papierosów, choć z czasem wprowadzono pewne wyjątki związane z bardzo wysokim opodatkowaniem sprowadzanego tytoniu. Tymczasem w Norwegii i Australii papierosy są sprzedawane w neutralnych opakowaniach i są bardzo drogie.

Kierunek Polski

Polska również planuje zaostrzenie przepisów dotyczących tytoniu. Istniały wcześniejsze plany zmierzające do stworzenia „państwa wolnego od tytoniu” z celem redukcji palaczy do mniej niż 5% populacji do 2030 r., chociaż te informacje okazały się błędne. Aktualnie ok. 25% Polaków pali, a choć wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych w 2010 r., nie wprowadzono innych większych ograniczeń. Niemniej jednak, są projekty nowych regulacji, w tym zakaz dodawania mentolu do papierosów i podniesienie cen przez wyższą akcyzę.

W przeszłości były minister zdrowia, Adam Niedzielski, prezentował plany dotyczące tytoniu. Chociaż nie wiadomo, czy i kiedy zostaną wprowadzone, głównym celem jest zharmonizowanie przepisów krajowych z unijnymi oraz podniesienie akcyzy, co ma skłonić konsumentów do rezygnacji z zakupów dzięki wyższym cenom – strategii, która okazała się skuteczna w innych krajach.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]