Jak uzyskać 3100 zł miesięcznie, jeśli masz problemy finansowe?

Jeśli źle się czujesz i twoje uprawnienia do otrzymywania zasiłku chorobowego mają wkrótce wygasnąć, istnieje możliwość złożenia wniosku o dodatkowe wsparcie w postaci świadczenia rehabilitacyjnego, które od lipca jest bardziej szczodre. Wszystkie formalności powinny być załatwione w ZUS.

Fot. Kraków w Pigułce

Po upływie miesiąca (33 dniach) korzystania z zasiłku chorobowego, który jest wypłacany przez pracodawcę, pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego z ZUS przez kolejne 182 dni. W przypadku schorzeń takich jak gruźlica czy podczas ciąży, ten okres wynosi 270 dni.

Czasami jednak potrzebny jest dłuższy czas na powrót do pełnej sprawności. W takiej sytuacji można ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, które jest dostępne na kolejny rok.

Pierwsze trzy miesiące świadczenia wynoszą 90% wartości zasiłku chorobowego. W ciągu kolejnych 9 miesięcy, wartość ta spada do 75%. Jednakże kobiety w ciąży otrzymują pełne 100%. Minimalna wartość świadczenia nie może być niższa niż wynagrodzenie minimalne zmniejszone o ok. 13%. Do lipca tej kwoty minimalnej wynosiła ona 3011,52 zł, lecz od tego czasu wzrosła do 3106,44 zł.

Aby uzyskać świadczenie rehabilitacyjne, trzeba wypełnić formularz ZNp-7, dołączyć opinie od lekarza specjalisty i informacje od pracodawcy. Komplet dokumentów należy dostarczyć do ZUS osobiście albo poprzez PUE ZUS. Decyzja jest podejmowana w ciągu 60 dni, dlatego warto złożyć potrzebne papiery odpowiednio wcześnie, zanim upłynie okres zasiłku chorobowego.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]