ZUS przelewa dodatkowe środki dla obywateli. Polacy masowo korzystają z oferty!

Ryczałt energetyczny jest formą wsparcia finansowego, mającym na celu ulżyć osobom, które spełniają pewne wymagania, w opłacaniu rachunków za energię. Chociaż regulacje dotyczące tej pomocy w 2023 roku nie różnią się znacząco od tych z poprzednich lat, warto być z nimi na bieżąco.

Fot. Kraków w Pigułce

Kto może ubiegać się o wsparcie?

Do grupy beneficjentów ryczałtu energetycznego zaliczają się m.in. kombatanci, emeryci, osoby na rentach oraz inwalidzi. Dodatkowo, wsparcie mogą otrzymać wdowy i wdowcy po kombatantach oraz innych uprawnionych. Ustawa z dnia 2 września 1994 roku wskazuje również na żołnierzy pełniących zastępczą służbę wojskową, zatrudnianych w różnych branżach oraz ich najbliższych.

Jakie są stawki wsparcia?

Ryczałt energetyczny pokrywa 50% standardowych opłat za energię elektryczną, gaz i ciepło wykorzystywane do celów domowych. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych określa dokładną kwotę ryczałtu oraz moment, kiedy zaczyna obowiązywać ustalona wysokość.

Jak uzyskać wsparcie?

Aby ubiegać się o wsparcie, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Kluczowym dokumentem jest formularz o przyznanie ryczałtu energetycznego (ZUS-ERK). Wnioski można składać bezpośrednio w placówkach ZUS lub zdigitalizowanej formie na stronie www.zus.pl.

Kiedy następuje wypłata?

Szczegółowe informacje dotyczące terminu wypłaty ryczałtu energetycznego dostarcza Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Aby być na bieżąco z aktualnymi datami, warto obserwować komunikaty urzędowe lub odwiedzić najbliższą placówkę ZUS.

Wielu ludziom ryczałt energetyczny stanowi cenne źródło wsparcia, pozwalając na zredukowanie wydatków związanych z opłatami za energię.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]