Unijne obostrzenia: Oto produkty, które wkrótce zostaną wycofane

Komisja Europejska podjęła kroki, aby chronić obywateli Europy i nasze środowisko naturalne przed negatywnym wpływem mikroplastiku. W poniedziałek, 25 września, przyjęto nowe regulacje zakazujące sprzedaży produktów zawierających celowo dodany mikroplastik. Decyzja ta dotyczy między innymi popularnych kosmetyków złuszczających, takich jak peelingi.

Fot. Pixabay

Europa walczy z mikroplastikiem

Mikroplastik od lat stanowi problem dla krajów europejskich. Chociaż tworzywa sztuczne są chętnie wykorzystywane w przemyśle, głównie z powodu ich niskiej ceny i lekkości, ich wpływ na środowisko jest katastrofalny. Dodawane do produktów w celu poprawienia ich właściwości – takich jak tekstura, barwa czy zapach – mikroplastiki w trakcie zużywania produktów uwalniane są do środowiska.

Cząsteczki te nie rozpuszczają się ani nie ulegają biodegradacji. Po spłukaniu trafiają one do zbiorników wodnych, gdzie gromadzą się przez setki lat, rozdrabniając się na coraz mniejsze fragmenty. Wpływają one negatywnie na faunę wodną, gromadząc się w organizmach zwierząt, takich jak ryby i skorupiaki. To prowadzi do sytuacji, w której ludzie spożywający te zwierzęta narażeni są na kontakt z mikroplastikiem.

Alarmujące doniesienia

Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) alarmuje, że mikroplastik jest wszechobecny – występuje zarówno w wodach słodkich, jak i słonych, a także na lądzie. Jeszcze bardziej niepokojące są informacje o obecności mikroplastiku w naszej wodzie pitnej i żywności.

Podczas konferencji prasowej komisarz UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa, Virginijus Sinkevicius, podkreślił wagę problemu. – Mikroplastik jest już obecny w naszej wodzie pitnej i żywności – mówił.

Nowe regulacje – krok w dobrym kierunku

Decyzja Komisji Europejskiej o zakazie sprzedaży produktów z celowo dodanym mikroplastikiem jest odpowiedzią na rosnące zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska. Chociaż eliminacja problemu mikroplastiku będzie wymagać globalnych działań i zaangażowania wielu sektorów, decyzje takie jak ta wskazują na gotowość Europy do podjęcia odpowiedzialności i działania w celu ochrony swojego środowiska i obywateli.

W nadchodzących miesiącach kluczowe będzie monitorowanie skuteczności wprowadzonych regulacji oraz edukowanie społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z mikroplastikiem.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]