Uwaga. Polacy masowo otrzymują informację o wyrokach sądowych

Obecnie cyberprzestępcy stosują nową kampanię, w której podszywając się pod Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, rozsyłają wiadomości. Z ich treści wynika, że odbiorca został skazany za posiadanie nielegalnych materiałów z udziałem nieletnich

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

CERT Polska ostrzega przed nowym działaniem oszustów, którzy wykorzystując strach oraz panikę swoich potencjalnych mają na celu wyłudzenie pieniędzy. Wysyłają oni wiadomości, w których podpisują się jako Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Ponadto do wiadomości dołączony jest fałszywy wyrok nakazowy, z którego wynika, że adresat wiadomości został skazany za oglądanie dziecięcej pornografii. W ten sposób chcą nakłonić swojego odbiorcę do odpowiedzi na taki mail.

Warto w takiej sytuacji zachować spokój oraz dokładnie prześledzić treść wiadomości. Wtedy to dostrzeżemy wiele alarmujących aspektów, takich jak liczne błędy językowe oraz dziwne sformułowania, brak danych adresata (który świadczy o masowym wysyłaniu wiadomości) oraz błędna konstrukcja wyroku (włącznie z sygnaturą sprawy cywilnej w rzekomej sprawie karnej). Ponadto należy zaznaczyć, że wyroki sądowe są wysyłane jedynie listem poleconym do rąk własnych, a nie mailowo. Również maile przestępcy wysyłają z domeny @gmail.com.

Zaleca się w takiej sytuacji zwyczajnie usunąć wiadomość oraz ostrzec o takiej sytuacji swoich bliskich, aby uchronić ich przed paściem ofiarą wyłudzenia pieniędzy od oszustów.

Internet stał się integralną częścią naszego życia. Handlujemy, uczymy się, pracujemy i komunikujemy się online. Niestety, cyfrowy świat przyciąga także oszustów, którzy chcą wykorzystać niewiedzę lub nieuważność internautów. Dlatego tak ważne jest, by zachować ostrożność podczas korzystania z sieci.

1. Szkodliwe linki i załączniki

Oszuści często wysyłają fałszywe e-maile czy wiadomości na portalach społecznościowych, które zawierają linki prowadzące do zainfekowanych stron lub zawierają złośliwe załączniki. Zawsze zastanów się dwa razy, zanim klikniesz w nieznany link lub pobierzesz załącznik, zwłaszcza jeśli pochodzą od nieznanych nadawców.

2. Fałszywe sklepy internetowe

Oszuści często tworzą fałszywe sklepy online, które oferują atrakcyjne produkty w niskich cenach. Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić opinie o danym sklepie, adres URL oraz czy strona posiada certyfikat bezpieczeństwa (https).

3. Phishing

Technika polegająca na podszywaniu się pod wiarygodne instytucje, takie jak banki czy instytucje rządowe, w celu wyłudzenia danych osobowych. Jeśli otrzymujesz wiadomość z prośbą o podanie danych osobowych, hasła lub informacji bankowych, zawsze weryfikuj autentyczność źródła.

4. Hasło

Korzystaj z silnych, unikalnych haseł dla każdej usługi online. Wykorzystuj menedżery haseł, które pomogą Ci przechowywać i generować skomplikowane kombinacje.

5. Dwuetapowe uwierzytelnianie

Jeśli dana platforma oferuje dwuetapowe uwierzytelnianie, zdecydowanie warto z niej skorzystać. To dodatkowa warstwa zabezpieczeń, która może uchronić Cię przed nieautoryzowanym dostępem do Twojego konta.

6. Uważaj na nadmierną ekspozycję

Oszuści mogą wykorzystać informacje, które dzielisz się w sieci, przeciwko Tobie. Uważaj, jakie dane osobowe publikujesz publicznie i zastanów się, czy faktycznie chcesz, by były one dostępne dla wszystkich.

7. Aktualizacje oprogramowania

Regularnie aktualizuj swoje urządzenia i oprogramowanie. Aktualizacje często zawierają łatki bezpieczeństwa, które naprawiają znane luki wykorzystywane przez oszustów.

Ostrożność w sieci to klucz do bezpieczeństwa Twoich danych i finansów. Oszuści są coraz bardziej kreatywni i stosują nowe metody, by wykorzystać naszą niewiedzę lub chwilę nieuwagi. Dlatego tak ważne jest, by być zawsze czujnym i korzystać z dostępnych narzędzi ochrony.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]