Popularny przysmak na 11 listopada podrożał. Ile zapłacimy za niego w tym roku?

Rogale świętomarcińskie tradycyjnie związane są z Dniem Świętego Marcina, partona Poznania. Jednak w ostatnich latach zyskały na popularności w całym kraju i towarzyszą obchodom 11 listopada. Niestety ceny ich składników, a co za tym idzie, samych wypieków wzrosły. Jakie są ich tegoroczne ceny?

Autorstwa Radomil – Praca własna, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5180697

Tradycja rogali sięga aż roku 1891, kiedy to proboszcz jednej z parafii w Poznaniu zachęcił mieszkańców, żeby na dzień święta patrona miasta zrobili coś dobrego dla siebie nawzajem. Z tego względu cukiernik Józef Malcer, postanowili wypiec rogale ze słodkim nadzieniem i obdarować nimi biedniejszych mieszkańców.

Tegoroczne ceny rogali świętomarcińskich są mocno zróżnicowane. W porównaniu z zeszłym rokiem ceny wzrosły, ze względu na podrożenie składników wypieków. Oczywiście najmniej zapłacimy za nie w marketach, jednak zazwyczaj są one mniejsze i wykonane ze składników o gorszej jakości. Zdecydowanie najwięcej zapłacimy w cukierniach oraz kawiarniach. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w wielu miejscach sprzedawane są pod inną nazwą, np. rogale marcińskie lub rogale z białym makiem. Dzieje się tak z powodu specjalnych certyfikatów do wypiekania tych rogali, zgodnie z recepturą. Takie zezwolenie posiada jedynie 91 cukierni w Poznaniu, a wydawane jest przez Kapitułę Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego.

Rogale dostępne są w wielu supermarketach. W Biedronce jeden rogal 185 g kosztuje 6,89 złotych, jednak od 2 do 4 listopada rogal kosztował 4,99 złotych przy zakupie dwóch, a od 6 listopada – 4,49 złotych za sztukę przy zakupie dwóch. Nieco więcej zapłacimy w Lidlu, bo 7,49 złotych jednak tam wypiek jest większy (200 g). W Carrefourze natomiast „rogale z białym makiem” kosztują 3.99 złotych za sztukę, jednak są znacznie mniejsze (120 g).

W cukierniach i piekarniach natomiast ceny wahają się w granicach 50-70 złotych za kilogram, a średnia cena rogala wynosi 16 złotych. Oczywiście zależna jest ona od miejsca i można natrafić zarówno na tańsze rogale jak i znacznie droższe. W zeszłym roku rekordowa cena w Poznaniu wyniosła 137 zł za kg słodkości z białym makiem.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]