Jak dokarmiać zwierzęta zimą, aby im nie szkodzić? O tym warto pamiętać

W okresie zimowym wiele gatunków zwierząt ma bardzo ograniczony dostęp do pożywienia i dlatego w dużej mierze są zdane na naszą pomoc. Dokarmianie naszych dzikich towarzyszy jest czynem wysoce empatycznym i pozytywnym, jednak należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestiach

Fot. Pixabay

Zima jest niezaprzeczalnie dla zwierząt najtrudniejszym okresem jeśli chodzi o dostępność pożywienia. Ponadto z uwagi na niskie temperatury są one zmuszone często walczyć o przetrwanie, dlatego tak ważna jest pomoc człowieka. Jednak tutaj dobre chęci są jedynie początkiem, a osoby chcące dokarmiać zwierzęta powinny pamiętać o kilku ważnych zasadach.

W przypadku dokarmiania ptaków warto robić to systematycznie, gdyż szybko zapamiętują gdzie mogą znaleźć pożywienie i zaczynają rozpoznawać przyjazną dla nich lokalizację. Warto zatem przez cały okres zimowy uzupełniać karmniki lub systematycznie wywieszać słoninę na sznurku. Ważną kwestią jest to, co powinniśmy podawać ptakom. Dobrym wyborem będą gotowe mieszkanki, które możemy kupić w sklepach zoologicznych, zawierających kasze, zboża, ziarna słonecznika i dyni oraz suszone owoce.

Wspomniana wyżej słonina również jest wartościowa, gdyż jest wspaniałym źródłem tłuszczu i kalorii, które są niezbędne na mroźną pogodę. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie wisiała ona zbyt długo, po ok 2 tygodniach, jeśli nie zostanie zjedzona, należy ją zmienić. Pamiętajmy również o świeżej wodzie, którą też powinnyśmy wymieniać kiedy zamarznie. Należy pamiętać żeby w żadnym wypadku nie dokarmiać ptaków pieczywem, gdyż zawarty w nim kwas chlebowy uszkadza układ pokarmowy ptaków. Dokarmiając ptactwo wodne wybierajmy ziarna zbóż lub drobno pokrojone warzywa.

Podczas spacerów w parku chętnie dokarmiamy również wiewiórki. Tak zwane „Basie” rozpoczynają swój okres rozrodczy pod koniec zimy i wtedy potrzebują dużo energii. Możemy podawać im orzechy (włoskie i laskowe), nasiona słonecznika, ziarna kukurydzy, kasztany, rodzynki, jabłka, marchew, cukinię oraz nasiona grabu. Nie należy podawać im żadnych słonych ani słodkich przekąsek (na przykład ciastek, chipsów, krakersów, paluszków ani pieczywa).

Nie zapominajmy również o podopiecznych schronisk, którym możemy podarować karmy, ciepłe koce lub tekstylia. Z pewnością po zgłoszeniu się do najbliższego schroniska, otrzymamy szczegółowe informacje jakie artykuły są najbardziej potrzebne w okresie zimowym.

Źródło: national-geographic.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]