Liczą się szczegóły! Sprawdź czy nie posiadasz takiego banknotu. Sprzedasz go za krocie!

Banknoty z reguły wyglądają niemalże identycznie, a różnią się jedynie drobnymi szczegółami. Jednak to właśnie nim wyjątkowy banknot możemy sprzedać za wartość znacznie przekraczającą jego nominał. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na numery seryjne

Fot. Shutterstock

Warto przejrzeć uważnie posiadane przez nas banknoty, ponieważ może zdarzyć się, że zawierają one wypisane na sobie szczególne dane. Te natomiast sprawią, że dany banknot możemy sprzedać za wielokrotnie wyższą wartość niż wskazuje jego nominał. Najważniejszą kwestią są jego numery seryjne. W obiegu znajduje się ponad miliard banknotów polskiej waluty, ale jedynie mała ich część wzbudza zainteresowanie kolekcjonerów.

Banknoty z nietypowym numerem seryjnym cieszą się bowiem dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów i są oni skłonni sporo za nie zapłacić. Wystarczy, żeby cyfry układały się w interesujący ciąg, jak na przykład 123456 lub inne konfiguracje. Przykładem nietypowego zestawienia liter i cyfr jest banknot 50-złotowy o numerze seryjnym GJ3331333, który wystawiony został na Allegro za 1500 złotych.

W wypadku tego banknotu 50 zł mowa o tzw. radarze w numerze seryjnym. Radar to potoczna nazwa liczba numeru seryjnego, która jest taka sama czytana od końca i od początku. Kolekcjonerzy chętnie też płacą za tak zwanego „diabła w szczegółach” czyli liczbę 666 w numerze seryjnym. Najdroższe są jednak banknoty o numerach seryjnych z jednej cyfry (na przykład 1111111), które mogą zostac sprzedane nawet za kilka tysięcy złotych.

Warto zwrócić uwagę również na dwie pierwsze litery. Na przykład numer zaczynający się od „ZA” lub „YA” oznacza serie limitowane, co wpływa na wyższą cenę kolekcjonerską banknotu. Ponadto wiele warte mogą być banknoty z literami „AA” lub „AB”. Tymi literami oznaczane są pieniądze, które na początku denominacji w połowie lat 9o’ były drukowane w Wielkiej Brytanii.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]