Rodzice nie będą już musieli płacić za pobyt przy dziecku w szpitalu. Zmiany wejdą w życie w lipcu

Zwolnienie rodziców i opiekunów z jakichkolwiek opłat związanych z towarzyszeniem dziecku lub osobie niepełnosprawnej w szpitalu to główny cel nowelizowanej ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Przygotowany przez resort zdrowia projekt jest obecnie na etapie prac sejmowych.

Fot. Pixabay

„Chcemy, by przepisy gwarantujące, że szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów towarzyszącym dzieciom oraz osobom niepełnosprawnym zaczęły obowiązywać od lipca” – powiedział PAP w niedzielę Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia.

W czasie prac sejmowych nad tym projektem podjęto decyzję o rezygnacji ze wszelkich opłat – w szczególności pokrywających koszt użytkowania pościeli oraz korzystania z dodatkowego łóżka udostępnionego przez szpital lub inny zakład leczniczy. Decyzja ta była poprzedzona dodatkowymi konsultacjami nowelizowanych przepisów z organizacjami pacjentów, które resort zdrowia przeprowadził w marcu br.

Za ewentualne dodatkowe koszty, jakie w związku z wejściem w życie nowych przepisów spadną na podmioty lecznicze, zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Trwają prace nad wyceną tych świadczeń.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia / PAP

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]