Czyżby początek nowej, krakowskiej tradycji?

„Powrót do tradycji!” – to hasło nowego cyklu targów produktów regionalnych, których pierwsza edycja pt. „Chleb i przyjaciele” odbędzie się w niedzielę, 8 września.

Fot. pixabay.com

Na placu przy ulicy św. Filipa 14 będzie można kupić rzemieślniczo wytwarzane pieczywo i małopolskie produkty, wziąć udział w warsztatach i otrzymać zakwas niezbędny do domowego wypieku chleba.

W niedzielę, 8 września, od godz. 10 do 17, odbędzie się targ produktów regionalnych na placu Handelka.

To nowa inicjatywa, niosąca okazję osobistego poznania producentów, hodowców i przetwórców z Krakowa i okolic. Wydarzenie „Chleb i przyjaciele” odbędzie się w nowo otwartej Piekarni Handelka przy ulicy świętego Filipa 14 oraz na przylegającym do niej placu. Zarówno krakowianie, jak i turyści będą mogli poznać producentów z Małopolski oraz skosztować i zakupić ich wyroby: pieczywo – chleby, chałki i drożdżówki z sezonowymi owocami; wędliny, sery, przetwory, miody, produkty z koziego mleka i inne.

„Chleb i przyjaciele” to nie tylko targ, ale przede wszystkim rozmowy: planowane są pogadanki o dobrym chlebie i o rzemieślniczym, tradycyjnym wypieku pieczywa, rozmowy o walorach miodów i wytwarzaniu odżywczych kiszonek. Cały dzień skupiać się będzie na powrocie do rzemieślniczych metod wytwarzania tradycyjnych produktów naszego regionu, a na zaplanowanych panelach nie zabraknie rozmów z wystawcami i producentami, którzy w swojej działalności powrócili do tradycyjnych metod wytwarzania. Tego dnia nie będzie brakować smaków, zapachów i wyjątkowej jakości, którą kojarzyć można z domów babć. To gratka dla osób świadomych kulinarnie, zainteresowanych zdrowym odżywianiem i poszukujących tradycyjnych smaków i dawnych receptur.

Na wydarzeniu poświęconym tematyce pieczywa nie może zabraknąć obwarzanka krakowskiego. Oprócz degustacji, pogadanek i pokazów kulinarnych, w ramach targu odbędą się obwarzankowe warsztaty dla dzieci i dorosłych prowadzone przez Żywe Muzeum Obwarzanka. W trakcie spotkania z piekarzami będzie też mowa o kolejnym wyjątkowym produkcie – chlebie prądnickim, którego tradycja wypieku sięga XIV wieku.

Chleb prądnicki posiada Chronione Oznaczenie Geograficzne i dokładnie opisany wygląd i skład. Obecnie piekarze z piekarni Handelka starają się o uzyskanie certyfikatu, niezbędnego do wypieku i sprzedawania chleba prądnickiego.

Wszyscy wystawcy to małe, lokalne firmy, które skupiają się na szacunku do produktów i działalności fairtrade (sprawiedliwym handlu). Pamiętają o dawnych sposobach wytwarzania żywności i skupiają się na zrównoważonej produkcji z wysokojakościowych składników.

Harmonogram wydarzenia:
11.30-11.45 – pogadanka o chlebie i wspólne robienie zakwasu
11.45-12.00 – pogadanka o miodach
12.00-12.15 – pogadanka o obwarzankach
13.00-13.15 – pogadanka o chlebie i wspólne robienie zakwasu
13.15-13.30 – pogadanka o kiszonkach

Obwarzanek krakowski i chleb prądnicki to regionalne produkty kulinarne promowane w ramach projektu Slow Food CE – europejskiego projektu promocji dziedzictwa kulinarnego. Miasto Kraków jest jednym z partnerów tego projektu.

Źródło: krakow.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE