Wyjątkowa podłość tych kobiet – okradają „na litość”

Oszuści mają różne metody działań. Sprawcy pukają do ich mieszkań pod różnymi pretekstami np. z prośbą o pomoc, o coś do jedzenia czy picia, sprzedając artykuły przemysłowe, czy spisując liczniki.

Fot. pixabay.com

Wystarczy chwila nieuwagi, by w kilka minut stracić swoje oszczędności. Oszukane osoby przekonują się o tym, że padły ofiarą kradzieży, zazwyczaj po tym, jak złodziej opuszcza ich lokal.

W poniedziałek, 9 grudnia 2019 roku ofiarą złodziejek padła 83-letnia mieszkanka Bukowna. Około godziny 13:30 do mieszkania starszej pani zapukała kobieta z prośbą o pomoc. Prosiła gospodynię o coś do picia i jedzenia.

83-latka chciała pomóc i nie zastanawiając się ani przez chwilę, wpuściła ją do mieszkania. Oszustka nie była sama. Była z nią jeszcze inna kobieta.

Kiedy weszła do mieszkania i nabierała wody do słoika, druga w tym czasie plądrowała w pospiechu pomieszczenia, w poszukiwaniu cennych przedmiotów i pieniędzy. Dopiero gdy wyszły, 83-latka zorientowała się, że drzwiczki od jednej z szafek meblowych są uchylone i brakuje w niej oszczędności, które przechowywała. Seniorka straciła ponad 16 tysięcy złotych. Sprawa została zgłoszona Policji.

Oszuści ogarnięci chęcią szybkiego i łatwego wzbogacenia się nie cofną się przed żadnym sposobem zdobycia pieniędzy. Nie mają skrupułów. Bardzo często wykorzystują łatwowierność osób starszych, nie bacząc na ich trudną sytuację życiową. Oszuści zazwyczaj działają w dwójkę. Pukają do drzwi pod różnym pretekstem.

Czasem proszą o pomoc materialną, o coś do picia czy jedzenia, tłumaczą, że są pracownikami gazowni, elektrowni lub wodociągów. W takich sytuacjach zawsze zachowaj czujność i rozwagę oraz kieruj zasadą ograniczonego zaufania.

Pamiętaj:

  • Nie przechowuj w mieszkaniu dużej ilości gotówki i kosztowności, a jeśli masz je w domu, schowaj w miejscu trudno dostępnym, najlepiej w kilku różnych miejscach.
  • Miej w telefonie listę z użytecznymi numerami, np. do rodziny, komendy policji, urzędu, lekarza rodzinnego.
  • Będąc w domu, zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki.
  • Zamykaj drzwi, gdy wychodzisz na chwilę, np. do piwnicy, czy wyrzucić śmieci.
  • Nie zapraszaj do domu osób przypadkowo poznanych.
  • Zanim otworzysz drzwi, sprawdzaj przez wizjer lub okno, kto stoi pod drzwiami.
  • Nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące.
  • Nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów. Nigdy nie podpisuj umów, co do których nie ma pewności, że są prawdziwe.
  • Nie wpuszczaj obcych do mieszkania. Osoby „urzędowe”, pracownicy gazowni, elektrowni, spółdzielni zawsze ogłaszają wcześniej swoją wizytę. Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów i rencistów w domach. Jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu.
  • W banku wypłacając większe sumy pieniędzy, upewnij się, że nie jesteś obserwowany.

 

 

Źródło: Małopolska Policja

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE