Masz zwierzę? Badania pokazują, że lepiej znosisz pandemię!

Badania potwierdzają! Właściciele czworonogów znacznie łatwiej znoszą czas pandemii i lockdownu. Wszystko dzięki możliwości zaspokojenia potrzeby kontaktu, dotyku czy przytulenia. Okazuje się, że w czasie pandemii znacząco wzrosła liczba osób adoptujących psy i koty. 

fot. Pixabay

Wiele osób podczas pandemii COVID-19 nie może poradzić sobie z depresją, samotnością, ograniczonym kontaktem z drugim człowiekiem. Wyjątkiem jak się okazuje są osoby, które posiadają czworonożnego przyjaciela. To zwierzęta domowe pomagają swojemu właścicielowi zaspokoić potrzebę kontaktu, dotyku i przytulenia. Według badania opublikowanego w „Journal of Behavioural Economics for Policy” grupa badaczy z Australii sprawdziła jak obecność psa czy kota wpływa na samopoczucie.

Autorka badania zauważa, że fizyczny dotyk jest uznawany za coś oczywistego, dlatego często ludzie zapominają o jego znaczeniu. W czasie koronawirusa wszystko się jednak zmieniło, kontakt z ludźmi stał się ograniczony, zmalała nasza jakość życia. I tu z pomocą przychodzą nam pupile.

„Zwierzęta stają się szczególnie ważne, gdy ludzie są izolowani społecznie lub wykluczeni, zapewniając im komfort i towarzystwo. Dotyk jest niedostatecznie zbadanym zmysłem, ale istniejące dowody wskazują, że ma on kluczowe znaczenie dla wzrostu, rozwoju i zdrowia, a także dla obniżenia poziomu kortyzolu, hormonu stresu w organizmie. Uważa się również, że dotyk może być szczególnie ważny dla osób starszych, ponieważ inne zmysły słabną.”

-tłumaczy ekspertka. Dodaje, że obecność czworonogów szczególnie mogłaby pomóc w szpitalach, hospicjach i domach dla seniorów. Szacuje się, że ponad połowa populacji posiada chociaż jedno zwierzę. Od początku pandemii znacząco wzrosła też na całym świecie liczba osób zainteresowanych adopcją.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]