Roztańczony Korowód Zygmuntowski przejdzie ulicami Krakowa

Przed nami kulminacja wyjątkowego jubileuszu 500-lecia dzwonu Zygmunt. Dziś, 13 lipca, dokładnie 500 lat po tym, jak dźwięk Zygmunta rozległ się po raz pierwszy, ulicami Krakowa przejdzie barwny, roztańczony Korowód Zygmuntowski. Tego dnia wieczorem zobaczymy także przygotowany specjalnie na tę okazję spektakl multimedialny i przekonamy się, czy można zobaczyć dźwięk Zygmunta.

Wawelski dzwon Zygmunt świętuje w tym roku wyjątkowy jubileusz. Obchody 500-lecia odbywają się pod hasłem „Sub una campana / Pod jednym dzwonem”. Kulminacyjnym punktem będzie wielkie plenerowe widowisko taneczne – Korowód Zygmuntowski, w którym wezmą udział aktorzy, tancerze, muzycy, a także krakowianie i goście.

– To wyjątkowy jubileusz, takie „urodziny” zdarzają się raz na 500 lat. Zachęcam krakowian i gości, by skorzystali z propozycji artystycznych i kulturalnych, proponowanych w ramach jubileuszu. Aby odwiedzili Zygmunta, posłuchali jego głosu, zobaczyli dzieło Matejki i multimedialne spektakle, a przede wszystkim, by dołączyli do roztańczonego Korowodu Zygmuntowskiego, który 13 lipca, dokładnie 500 lat po po tym, jak Zygmunt zabrzmiał po raz pierwszy, przejdzie ulicami naszego miasta. Zapraszam do wspólnego świętowania! – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Dziś, o godz. 17.00 spod Barbakanu wyruszył barwna parada, która przejdzie ul. Floriańską, przez Rynek Główny, ul. Grodzką pod Wawel. Aktorzy w kostiumach z epoki, tancerze i muzycy zaproszą krakowian i gości do wspólnego świętowania.

Korowód zatrzyma się na kilku artystycznych przystankach – mansjonach. Będzie to okazja między innymi do zobaczenia pokazu żonglerki Bractwa Rycerskiego Miasta Nowa Dęba (pod Barbakanem), a także scenki pantomimicznej w stylu komedii dell’arte, w wykonaniu Trupy Komedianty (ul. Floriańska). Na scenie pod Ratuszem zobaczymy interludium sceniczne z tekstem Bronisława Maja i spektakl baletu Cracovia Danza „Kiedy tańczą dzwony”.

Widowisko na Rynku Głównym przybliży fascynujący świat renesansowych tańców i zabaw, które odbywały się w tamtych czasach na dworze wawelskim. Renesansowe tańce staną się barwnym tłem dla opowieści o najsłynniejszym krakowskim dzwonie. Dzięki tancerzom zajrzymy na dwór Zygmunta I Starego i poznamy ludwisarza Hansa Behama. W widowisku nie zabraknie także królowej Bony. Jej dwórki zaprezentują baletto z tańczącymi dzwonami, a tancerze-dzwonnicy z dzwoneczkami przy kostkach zaprezentują się w żywiołowej, teatralnej moresce. Całość zakończy wspólny finał – słynny kanon „Panie Janie”.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]